2018.02.16.
Magyarországon a levegőszennyezésért egyre nagyobb mértékben felelősek a háztartások, a hulladékégetés során felszabaduló égéstermékek miatt.
Mikor illegális a hulladék égetése?
Jogszabály szerint tilos a légszennyezés, a levegő - lakosságot zavaró - bűzzel való terhelése és a levegő olyan mértékű terhelése, amely légszennyezést okoz. E fogalomkörbe tartozik:
a hulladék nyílt téri égetése,
a hulladékok nem megfelelő berendezésben (kályhában) történő égetése,
nyílt téren a hulladék bármilyen okból történő kigyulladása,
a lábon álló növényzet, tarló és növénytermesztéssel összefüggésben keletkezett hulladék nyílt téri égetése.
Kivétel a háztartásban keletkező papírhulladék és veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen fahulladék háztartási berendezésben történő égetése, valamint nyílt téren az elemi kár által előidézett gyulladás.
A leggyakrabban elégetett anyagok:
műanyag italcsomagolás és egyéb műanyaghulladék
textilipari hulladék
import bálás használt ruha
műgyantát, műanyagot, festéket tartalmazó farostlemez, rétegelt lemez, bútor és nyílászáró
gumiabroncs
kábelek
kerti hulladékok
papír hulladékok
Milyen káros égéstermékek szabadulnak fel?
A háztartásokban a hulladékok égetése során általában keletkezik szén-monoxid, széndioxid, hidrogén-klorid, hidrogén-fluorid, illetve számos egyéb, irritáló, maró hatású és rákkeltő szerves anyag. Ezek egy része az égés során keletkező porral leülepszik a talajra, a növényre, és a tápláléklánc révén bejut a szervezetbe. A PVC égetése során (műanyag flakonok, háztartási, gyógyszerészeti, kozmetikai termékek, gyerekjátékok, stb.) szén-monoxid, vinil-klorid, dioxinok, klórozott furánok és sósav gáz képződésével kell számolnunk. A fehérített papír (pizzás dobozok, mélyhűtött ételek dobozai) égetésekor halogénezett szénhidrogének jutnak a légkörbe, míg a papír és karton égetéskor a feliratok toxikus fém tartalma szennyezi a környezeti levegőt. A régi farostlemez hulladékok elégetése során arzén és króm jut a levegőbe.
Az illegális hulladékégetés egészségügyi kockázatai
A káros égéstermékek típusaitól függően egészségkárosító hatások alakulhatnak ki, melyek különböző formában jelennek meg.
A szénmonoxid mérgezés tünetei a fejfájás, hányás, súlyos esetekben eszméletvesztés és halál, bár a rövid ideig tartó kitettség hatása visszafordítható. Az idült hatások tünetei: fejfájás, szédülés, álmatlanság, szívtáji fájdalom, idegrendszeri tünetek. A szívinfarktus gyakorisága megnő. A halálos szén-monoxid mennyiség függ a kortól és az általános egészségi állapottól.
A szálló por koncentráció rövid távú emelkedése izgatja a nyálkahártyákat, köhögést és nehézlégzést válthat ki. A tüdőben felszívódva gyulladásos folyamatot indíthat el, aminek következtében növekszik a vér alvadékonysága, vérrögösödés léphet fel. Növekszik az asztma és a krónikus légcsőhurut fellángolások miatti orvoshoz fordulás, illetve a szív-érrendszeri megbetegedések száma.
Más mérgek a tüdőt károsítják és a krónikus hörghurut kialakulásában játszanak szerepet.
A magas koncentrációjú kén-dioxid belégzése esetén a légutak görcsös állapota alakul ki. Az asztmában szenvedők hevesebben reagálnak, mint az egészséges emberek. Izgatja a légzőrendszert, hörgő összehúzódást, krónikus hörghurutot és csökkent légzésfunkciót okoz.
Egyes mérgek más hatást váltanak ki rövid és hosszú távon Felléphet a szem, az orr és a torok irritációja. Komolyabb esetekben fejfájás, koordinációs zavarok és hányinger jelentkezik. Hosszútávon az illó szerves anyagok – melyek egyúttal feltételezhetően rákkeltő anyagok is – károsíthatják a májat, a vesét és a központi idegrendszert. A policiklikus aromás szénhidrogének (PAH) egy része bizonyított rákkeltő, az öröklődésért felelős anyagot megváltoztató és fejlődési rendellenességet okozó. A transzformátorokból származó hulladék bőr és szem elváltozásokat, mentsruációs zavarokat, csökkenő immunreakciókat, valamint májkárosodást okoz, terhes nők esetén pedig a születendő gyermeknél fejlődési rendellenességeket, különösen idegrendszeri károsodásokat. Akrolein vagy akrilaldehid rendkívül irritáló gáz, súlyos szemkárosító, tüdővizenyőhöz vezet. Dioxinok a legveszélyesebb vegyületcsoport, mivel nem bomlanak le a környezetben és felhalmozódnak az emberi szervezetben. Rákkeltők, károsítják az emberi immunrendszert. A fémek közül az arzén, króm (Cr(VI) és több nikkel vegyület is a súlyosan mérgező.
Az illegális hulladékégetés környezet egészségügyi kockázatai
A hulladék égetésekor egyrészt számolhatunk az anyagi összetételből eredő káros anyag kibocsátással, másrészt azonban figyelembe kell venni a relatíve alacsony égetési hőmérsékletnél keletkező, illetve felszabaduló káros melléktermékek jelenlétét is.
Manapság nagyon sokan a takarékosság jegyében visszaállították a régi kályháikat, fűtenek szénnel, fával és egyéb tüzelésre alkalmasnak vélt anyagokkal. Ezen anyagok égetésekor keletkező füst igen nagymértékben egészségkárosító lehet. Áttekinthetetlenül sokféle műanyagot használunk, ez van a ruháinkban, a bútorainkban, a műszaki cikkekben, műanyaggal festjük, tapétázzuk a falainkat, és műanyaggal csomagolunk. A fahulladék nagy része különböző gyanta és lakk maradványok mellett faanyagvédő anyagokat – úgynevezett biocidokat – is tartalmazhat, amelyekből a nem tökéletes égés során szintén egészségkárosító anyagok szabadulnak fel. A műanyag zacskók, eldobható műanyag palackok képezik a háztartási hulladék legnagyobb részét. A műanyagok hosszú ideig bomlanak le a talajban, ha elégetjük őket, akkor szennyezik a környezetet, és károsíthatják az egészségünket.
Egy átlagos kerti tűz, melyben vegyesen égetünk avart, fűnyesedéket és gallyakat, hatalmas légszennyezést okoz. Általában a kerti hulladékkal a mérgező vegyszermaradvány is elég, s nem ritka, hogy a meggyújtott zöldbe műanyag és egyéb háztartási szemét is keveredik.
Egy átlagos kerti tűz is hatalmas légszennyezést okoz.
A környezet védelméről szóló 1995. évi LIII. törvény lehetőséget ad az önkormányzatoknak, hogy szabályozzák az avarégetést. Amennyiben egy településen az önkormányzat nem alkot rendeletet az avarégetésről, alapértelmezésben a tevékenység tilos, ha pedig alkotott rendeletet, az abban előírtakat be kell tartani.
Megoldás lehet a komposztálás, hiszen valamennyi kerti hulladék és avar komposztálható. A komposztálás során elkerüljük a hatalmas légszennyezést, értékes humuszhoz, növényi trágyához jutunk
Bövebb Információ a www.antsz.hu oldalon érhető el.
Minden jog fenntartva
Celldömölk Város Önkormányzata
9500 Celldömölk, Városh�za tér 1.
Tel.: 95 / 777-810
Fax: 95 / 420-304
E-mail: celldomolk@celldomolk.hu