2009.01.15.
A Sághegyi vulkán egy 5 millió évvel ezelőtt kitört tűzhányó maradványa. Az aláhulló vulkáni porból keletkező tufarétegekre bazaltkőzetté dermedt láva települt. Ez a fokozatosan pusztuló lávapajzs tanúhegyként őrzi az alsóbb laza képződményeket.
Nos nézzük meg mi is a valóság. A kettős csonka kúp egy „alig néhány százezer évig” működő tűzhányónak a maradványa A hegy mozgalmas geológiai története mintegy 4 millió évvel ezelőtt kezdődött, amikor a föld kéregmozgásai létrehozták a balatoni vulkánsort és annak legnyugatibb tagját a Ság hegyet.
A kiállított bronzkori emlékeken, és a bortermelés eszközein kívül az Eötvös-inga másolata is megtalálható a múzeumban.
A Ság hegy természeti és Tudománytörténeti értéke mellett tájképi értéke és szépsége is egyedülálló. A Ság hegyet 1975-ben nyilvánították védetté, és ezzel létrejött Magyarország egyik legkisebb és Vas megye első természetvédelmi körzete, amely az Őrségi Nemzeti Parkhoz tartozik. A Ság hegyen számos olyan növényfajjal találkozunk, amelyek Nyugat-Dunántúl más vidékein ritkán fordulnak elő (tavaszi hérics, leánykökörcsin stb.) Jellegzetes a hegy madárvilága: vércsék, baglyok, rendszeresen fészkelnek itt, de megfigyelték már a kuriózumnak tekinthető kövirigó jelenlétét is. E nem mindennapi érték könnyebb megismerésének segítségéül 1989-ben megnyitották a madártani és geológiai tanösvényt.
(Kérjük, hogy a Tájvédelmi Körzet növényeit, állatait ne gyűjtse és más módon se károsítsa!
A meredek, omlásveszélyes sziklafalakat ne közelítse meg!
Köszönjük, hogy ügyelt a rendre és tisztaságra!)
Nem feledkezhetünk el a Ság hegy már messziről látható emlékművéről, a Trianoni keresztről. Az 1920-as Párizs melletti Kis Trianon Kastélyban aláirt Magyarországot megcsonkító békeszerződésre emlékeztetve, 1934-ben avatták fel. A költségeket a környező községekben folytatott gyűjtés és a bányatulajdonos nagylelkű adományai fedezték. A kereszten a következő felirat olvasható:
1. tábla: A Sághegyi Tájvédelmi Körzet
Földtörténete: A Sághegyi vulkán egy 5 millió évvel ezelőtt kitört tűzhányó maradványa. Az aláhulló vulkáni porból keletkező tufarétegekre bazaltkőzetté dermedt láva települt. Ez a fokozatosan pusztuló lávapajzs tanúhegyként őrzi az alsóbb laza képződményeket. A síkságból kiemelkedő kettős csonka kúp lankáján még a pannóniai beltó homokos üledékeit találjuk. A meredekebb lejtőkön a kráterekből kiszórt vulkáni tufa, a függőleges sziklafalakon a bányászkodás után visszamaradt lávapadok és kürtőkitörések tanulmányozhatók.
Növény és állatvilága: A hegy kőzettani felépítése, lejtésviszonya helyi mikroklímát alakított ki, amelynek élővilága környezetétől eltérő. A Sághegy önálló flóraszigetet alkot. Jellemző növényei: kökörcsinek, hegyi árvalányhaj, sziklai ternye, selymes peremizs, nagy ezerjófű, varjúhájfélék, fák közül a molyhos tölgy. Értékes állatai: gyászos cincér, rézsikló, vörös vércse, holló. A hegy madárvilágát mutatják be a Csaba József ornitológusról elnevezett sétány táblái.
Gazdálkodása: A szőlőkultúra nyomait már a rómaiak idejéből ismerjük. A mai szőlőművelés legrégibb emlé-ke az 1562-ből származó pince volt, amelynek gerendája a múzeumban látható. Írásos emlék 1734-ből a "Sági-hegységnek törvényei" című jogszabálygyűjtemény. A hegy nagyobb része ma is szőlő. Bányászat már ősidők óta folyt. A hegy eredeti alakját lepusztító bányaművelés 1907-1957-ig tartott. A munkák teljes gépesítettséggel négy szinten folytak, ezek teraszai ma is láthatók. Az ötven év alatt mintegy 1,7 millió vagon követ hordtak el.
Kultúrtörténeti értékei: A hegyen már az i.e. III. évezredtől emberi település volt. Ezt régészeti leletek igazolják. Ezeket Lázár Jenő bányatulajdonos a Nemzeti Múzeumnak adta. Kis részük 1978-ban visszakerült. Eötvös Loránd 1891-ben a hegy platóján végezte torziós ingakísérletét, mivel mérését itt számítással is ellenőrizhette.
A hegy természeti értékeit 1975 óta tájvédelmi körzetként védjük.
A vulkáni képződmények bemutatását 1989 májusában a "Földtani Természetvédelem Napján" átadott tanösvény is segíti.
Kérjük, hogy a Tájvédelmi Körzet növényeit, állatait ne gyűjtse és más módon se károsítsa!
A meredek, omlásveszélyes sziklafalakat ne közelítse meg!
Köszönjük, hogy ügyelt a rendre és tisztaságra!
2. tábla: A Sághegyi Tájvédelmi Körzet
Kérjük, hogy a meredek és omlásveszélyes sziklafalakat ne közelítsék meg! A korlátokon túl ne tartózkodjanak!
A Sághegy fejlődéstörténete:
A Marcal kavicsos síkságából 150 m-re kiemelkedő hegy egy 5 millió éves tűzhányó maradványa. A tanúhegy lankája homokos pannon képződményekből, a meredekebb kúp vulkáni tufából és bazaltlávából áll, ami évmilliókon át védte az alsó laza képződményeket.
A Sághegy térségét a vulkáni működés előtt a pannóniai beltó vize borította. A kőzetolvadék a földkéreg több kilométeres mélyéből, tektonikus törések kereszteződésében kialakult magmacsatornákon jutott a felszínre. Az első heves kitöréssel kiszórt törmelék - a tufa - a már két kilométeres vastagságú homokos rétegekre hullott. A tűzhányó működése a törmelékszórást felváltó lávafolyammal fejeződött be, amely 50 m vastag bazalttakaróvá dermedt.
A lepusztulás során először a lávapajzs pereme töredezett le, majd a 70 méternyi laza képződményeket hordták el a folyóvizek. A jégkorszak periódusaiban felaprózódott kőzetanyag, iszapfolyás alakította tovább a hegy lejtőit. Mai formájához tartoznak a suvadások, a kijárt mélyutak és a szőlőművelés lépcsői.
A bányaműveléssel kialakított terek teszik lehetővé, hogy bepillanthassunk hazánk egyik legfiatalabb tűzhányójának belsejébe.
A tanösvényt Oravecz János és Tardy János szakmai irányításával a Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Minisztérium támogatásával létrehozta Celldömölk Város Tanácsa és a Nyugat-Dunántúli Vízügyi- és Környezetvédelmi Igazgatóság.
3. tábla A Sághegyi Tájvédelmi Körzet
A tufarétegeken áttörő láva a vulkáni csatornában megdermedt, a kihűlés során létrejött zsugorodási repedésrendszerből adódik a bazalt látványos oszlopos elválása.
4. tábla A Sághegyi Tájvédelmi Körzet
A láva a vékonyréteges, finom törmelékes, bazaltbombákat tartalmazó, szintes településű tufarétegek felszínére ömlött. A nedves tufából felvett gőz miatt alsóbb része hólyagossá vált, felső része a kihűlés miatt lemezes elválású.
5. tábla A Sághegyi Tájvédelmi Körzet
A sötét lávarétegek alatt megrogyott tufa tört vonala őrzi a láva egykori mozgását. Az egymást követő rétegek hajlataiból kissé északabbra (jobbra) kirajzolódik a lávacsatorna kifejtett hajdani helye is.
6. tábla A Sághegyi Tájvédelmi Körzet
A kezdeti kitörések vízbe hullott, világos színű, finoman rétegzett vulkáni törmelékére (tufit) a tufasánc vörös anyaga települt. Ezen bukott át a láva, s folyt tovább a sánc meredékén a lejtő irányába feltépve, magával sodorva a tufa felső rétegeit.
7. tábla A Sághegyi Tájvédelmi Körzet
A kiszórt vulkáni törmelék (piroklasztikum) szemcsenagyságának változása miatt jól rétegzett tufa rakódott le. A tufán áttörő bazaltláva felnyomulását, mozgását őrzik a csatorna falának felfelé hajló rétegei. A kürtő bazaltkitöréséből mára csupán e roncs maradt.
8. tábla A Sághegyi Tájvédelmi Körzet
A pannóniai beltó sekély vizébe hullott tufa szín és törmeléknagysága szerint változó rétegei "évgyűrűként" jelzik a kitörések ritmusát. A lágy tufaiszapba ágyazódva megmaradtak a becsapódott bazaltbombák is. A rétegzettség megszakadása törési síkot jelez kis elmozdulással.
9. tábla A Sághegyi Tájvédelmi Körzet
A Sághegy egyik legnagyobb méretű, 50 méter mélységig feltárt kürtője. A tufarétegekkel körülvett csatornán át a mostani csúcson látható vörös színű tufagáton átbukva ömlött felszínre a bazaltláva. A végső kitörés után a láva beledermedt a kürtőbe. Ahogy hűlt az olvadék, ásványai sorra kiváltak. A láva kőzetté kristályosodott és közben zsugorodott. Ekkor alakult ki az a látványos, felül szétnyíló oszlopos elválás, aminek vonalai a feltörő láva mozgását idézik.
10. tábla A Sághegyi Tájvédelmi Körzet
A tufarétegeken áttörő, megmerevedett bazalt hajlott oszlopai jelzik az egykori, kissé ferdén kibukó, a tufára ömlő láva mozgását. Oszlopos elválása a kihűlésből eredő zsugorodás következménye.
11. tábla A Sághegyi Tájvédelmi Körzet
A szintesen leüllepedett, finom szórt anyagból álló, vulkáni bombákat tartalmazó tufa rétegeire, annak egy részét elsodorva, már ferde felületre ömlött a nagy gőztartalmú, salakossá vált, hólyagos szövetű bazaltláva.
12. tábla A Sághegyi Tájvédelmi Körzet
Egy aprócska kráter maradványát láthatjuk, aminek gyökerét sajnos lefejtették. Ebben a kis feltárásban együtt tanulmányozható a világos tufa, a ráömlő hólyagos bazalt és - mint a legfiatalabb képződmény - mindezt áttörő, bazalttal kitöltött magmacsatorna.
13. tábla A Sághegyi Tájvédelmi Körzet
Előttünk magasodik a Sághegy egyik legnagyobb átmérőjű, a bányászat során félbevágódott, 50 méter mélységig feltárt magmacsatornája. A tufarétegekkel körülvett kürtőn át felnyomuló izzó láva a csúcson látható vörös színű tufagáton ömlött a felszínre. Az 5-6 km mélységben lévő magmakamrából táplálkozott a tűzhányó. Az olvadék azonban néhány százezer év alatt kifogyott. Az utolsó kitörés lávája beledermett a kürtőbe. A kihűlő olvadékból sorra váltak ki az ásványok. A láva kemény bazaltkőzetté kristályosodott. A hőmérséklet csökkenése miatt zsugorodó tömegében a lehűlés változó sebessége szerint alakult ki ez a látványos, felül legyezőszerűen szétnyíló, oszlopos elválás. Lendületes vonalrajza a néző számára a feltörő láva mozgását idézi.
14. tábla A Sághegyi Tájvédelmi Körzet
A kráterből szakaszosan kirobbanó törmelék, por visszahullva sávos tufarétegekké állt össze és magába zárta a heves kitörések során kilökött sötétebb színű bazaltbombákat.
15. tábla A Sághegyi Tájvédelmi Körzet
A meredek tufafalra simuló bazaltmaradvány a Sághegy takaróját adó lávát kibocsátó magmacsatorna egyikének nyomát őrzi.
16. tábla A Sághegyi Tájvédelmi Körzet
A lemezes bazalt hajlatelválási felületei követik az alatta levő, eltakart kürtő tufakúpjának alakját. A leömlő, felénk tartó lávafolyam útját idézik a káposztalevelekhez hasonlóan egymásra boruló, tört peremű kőzetpadok sorai.
Cimkék
Minden jog fenntartva
Celldömölk Város Önkormányzata
9500 Celldömölk, Városh�za tér 1.
Tel.: 95 / 777-810
Fax: 95 / 420-304
E-mail: celldomolk@celldomolk.hu